Datum: 29. 09. 2022 Autor: IN

Onemocnění Covid-19 za dva a půl roku, co se poprvé objevilo, prošlo několika mutacemi. Dle konkrétního typu pak jednotlivé státy přicházely s různými opatřeními. Jaká varianta převažuje nyní a jaké jsou projevy?

V hlavní roli Omicron

Aktuálně se v Čechách objevují mutace Omicronu, který je sice nakažlivější než předchozí varianty, ale mají slabší průběh.

Příznaky odpovídají běžné viróze a je tedy velmi těžké odlišit, zda jste někde nastydli nebo chytili covid.

Hlavními příznaky jsou dráždivý kašel, škrábaní v krku, rýma, horečka, únava, bolest hlavy, průjem či zvracení.

Pokud tedy máte projevy chřipky, je vhodné koupit si test nebo zajít na test do odběrového centra.

Žádná opatření nyní nejsou zavedená, ale nemocnice a sociální zařízení mají doporučení, aby po lidech vyžadovaly ochranu úst. Některé nemocnice již tuto povinnost zavedly, a je tedyvhodné mít u sebe jeden respirátor „pro jistotu“.

S nástupem podzimu se navíc dá přepokládat, že seznam míst, kde budou respirátory vyžadovány, poroste.

Jak je to s karanténou?

Pokud vám antigenní test vyjde pozitivní, tak nastupujete do sedmidenní izolace, tj. se vyhýbáte kontaktu s jinými osobami a ideálně se zdržujte doma.

Oproti předchozím variantám nenastupují automaticky do karantény osoby, se kterými jste přišli do kontaktu. Tyto osoby by se však měly vyhýbat kontaktu s rizikovými osobami, ideálně nosit respirátor a samozřejmě si s odstupem dojít na test.

Jak covid léčit?

Léčba covidu odpovídá léčbě běžné virózy. Teplotu snižujte léky, které zároveň pomohou s bolestí kloubů a hlavy.

Na ucpaný nos používejte běžné kapky do nosu, na bolest v krku pak osvědčené pastilky.

Důležité je co nejvíce odpočívat a pít dostatek tekutin.

V případě, že patříte mezi rizikové skupiny, tj. trpíte nějakým přidruženým onemocněním, konzultujte svůj stav s lékařem a ideálně si domů pořiďte oxymetr.

Pomocí oxymetru si můžete měřit hladinu kyslíku v krvi. Jakmile začne významně klesat, na nic nečekejte a zavolejte si záchranku.

Jednou z rad lékařů, jak poznat, že máte těžký průběh covidu, je test s větou. Pokud nezvládnete říct větu, aniž byste vystačili s dechem, je hladina kyslíku v krvi nízká a potřebujete do nemocnice.

Autor: Soňa J.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *