Datum: 29. 01. 2021 Autor: IN

Cesta do hor sice může být romantická, ale také náročná

Nemalé nároky klade na motoristy i vůz samotný. Řidič například musí být maximálně ostražitý. Styl jízdy proto vždy přizpůsobte okolním podmínkám.

Podceňovat byste však neměli ani nezbytnou zimní výbavu. Konkrétně pro cesty do hor se doporučují směsi odolávající teplotám do -30 °C. Řidiči naftových vozidel by měli tankovat zimní naftu. Ta letní vám totiž už při teplotě -20 °C může zamrznout.

Základem jsou kvalitní zimní pneumatiky a sněhové řetězy.
Bez nich do hor raději vůbec nevyjíždějte. Při kontrole pneumatik se nezaměřujte jen na nezbytnou hloubku dezénu (měla by být minimálně 4 mm), ale také na jejich stáří. Zhruba po pěti letech jsou totiž pneumatiky zralé na výměnu. Tvrdnou, čímž se zhoršují jejich jízdní vlastnosti.

Jak stará je vaše autobaterie?

Velmi citlivá na mráz je autobaterie, obzvláště je-li staršího data. Aniž bychom chtěli věšet čerta na zeď, dosloužit může právě během vašeho výletu do hor.

Proto by ve vaší zimní výbavě neměly chybět startovací kabely, popřípadě cestovní startovací stanice s patřičnou kapacitou, s níž v případě nouze motor nastartujete.

Podle typu paliva si můžete koupit Jump startér pro dieslové a benzínové motory/powerbanka Extol jako pomocný startovací zdroj. Jedná se o rychlou variantu startování, ale také zdroj pro jiná zařízení. Autonabiječka je klasikou, která by neměla chybět, velikostně se vejde do přihrádky u spolujezdce.

Startovací kabel si předem vyzkoušejte

  • jeden konec červeného kabelu se připojuje na kladný pól vybité baterie a druhý na kladný pól nabité baterie
  • jeden konec černého kabelu pak patří na záporný pól nabité baterie a druhý na kostru startovaného auta

  

Ke škrabce kupte i rozmrazovač skel

Další praktickou, zimní vychytávkou pro řidiče, je rozmrazovač skel, který plně nahradí škrabku. Jednoduše jej nastříkáte na zamrzlé okno a po chvilce budete mít rozmrazeno. Škrabku ale pro jistotu s sebou vozte také. Spolu se smetáčkem a lopatkou, s jejichž pomocí se zbavíte vysokých nánosů sněhu.

Zkontrolujte chladící kapalinu a směs do ostřikovače

Před samotnou cestou nezapomeňte zkontrolovat hladiny veškerých nezbytných provozních kapalin, a to především chladicí kapaliny a směsi do ostřikovačů. Zřejmě vás nemusíme upozorňovat na to, že ta používaná v zimním období musí být nemrznoucí.

Pokud vám něco ze zimního vybavení chybí, široký sortiment zimního vybavení najdete na e-shopu Kutil.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *