Datum: 31. 12. 2021 Autor: IN

Každý, kdo není spokojený se svojí postavou a přemýšlí, jak ji získat, určitě už aspoň jednou pomyslel na to, že vyzkouší nějakou dietu. Existuje jich spousta, ne všechny jsou účinné. Některé jsou více, jiné méně oblíbené, setkat se můžete i s pojmy jako ketonová dieta, proteinová dieta, ketogenní dieta, bílkovinná dieta. Víte, že pod všemi těmito pojmy se ukrývá to samé?

V čem je princip proteinové diety?

Ať už je řeč o bílkovinové dietě, keto dietě nebo proteinové dietě, vždy jde o jedno a to samé, tedy o dietu, která je založená na stavu ketózy. Tento stav v těle nastane ve chvíli, kdy snížíte příjem sacharidů na minimum a začnete cíleně spalovat uložené tuky.

Proteinová dieta je moderní způsob hubnutí, při kterém bezpečně a efektivně zhubnete i bez toho, abyste přišli o svalovou hmotu. Dostatečný přísun bílkovin totiž vaše svaly ochrání. Není se tak čemu divit, že jde o způsob hubnutí, který je oblíbený jak mezi sportovci, tak i běžnou populací.

Nejde přitom o nijak závratnou novinku, s proteinovou dietou jako způsobem redukce hmotnosti přišel už v 70.letech 20.století profesor George L. Blackburn, Trvalo jen rok, než byla ketonová dieta uvedena v Severní Americe do praxe a postupně se rozšířila po celém světě a těší se velké oblibě.

Zdroj: fotobanka

Jak proteinová dieta funguje?

Naše tělo ke svému fungování potřebuje 3 základní živiny. Sacharidy, tuky a bílkoviny neboli proteiny. Hlavním zdrojem energie jsou pro většinu z nás sacharidy, kterých máme ve stravě příliš.

Proteinová dieta je založená na vysokém příjmu bílkovin a minimálním příjmu sacharidů. Během 1-3 by se tělo mělo dostat do stavu, kdy začne spalovat vlastní tuky, tedy do ketózy. Tím dojde ke spalování záložní energie uložené v tukových polštářcích.

Ketolátky tlumí pocit hladu, dostatečný přísun bílkovin chrání vaši svalovou hmotu, takže se nemusíte bát, že to první a jediné co shodíte, budou svaly.

Zdroj: fotobanka

Co můžete při proteinové dietě jíst a co je naopak zakázané?

  • Libové maso (kuřecí, krůtí, hovězí, telecí)
  • Vejce
  • Sýry
  • Ryby
  • Zelenina jako květák, cuketa, brokolice, okurka, zelí, lilek, špenát, listové saláty apod.
  • Mléčné výrobky

Víte, že velmi důležité je i zvýšit pitný režim? Popíjejte ale čistou vodu nebo neslazenou minerálku, která tělu dodá draslík a sodík. Dalším důležitým krokem je pravidelná strava, a to ideálně 5 x denně v menších porcích. Kromě hlavních jídel nezapomínejte ani na svačiny. Ideální k takové svačině jsou proteinové tyčinky nebo proteinové koktejly.

  • Ze stravy vylučte přílohy jako brambory, kuskus, obilniny, pečivo, těstoviny a nahraďte je zeleninou nebo těstovinami vhodnými pro ketodietu.
  • Vyvarujte se pečiva. Když už si nějaké budete chtít dopřát, vsaďte na nízkosacharidový chleba.
  • Nepřislazujte si jídlo.
  • Pozor na nízký příjem kvalitních tuků.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *