Datum: 04. 05. 2022 Autor: IN

Každá žena si čas od času zaslouží květinu. Nejen k narozeninám, výročí, svátku nebo jiné slavnostní příležitosti, ale i jen tak. Protože nám na ní záleží, vážíme si jí samotné i všeho, co dělá. Stejně jako všechno ostatní, i květiny něco stojí, když už do nich investujete, určitě očekáváte, že ve váze pár dní vydrží. Tak jaké vybrat?

Není květina jako květina

Některé květiny jsou krásné na pohled, jiné možná tak rychle nezaujmou, na druhou stranu ale potěší dlouhou výdrží ve váze. Každá řezaná květina má jiné vlastnosti a schopnosti, jedna vydrží ve váze týden, jiná dva a více.

Tulipány vydrží zhruba týden, jejich životnost se ale dá prodloužit

Stejně jako kopretiny a různé okrasné sedmikrásky, i tulipány mají běžně životnost zhruba 7 dní. Sice to není dlouho, přesto jsou zdrojem mnoha radosti. Víte, že jejich životnost se ale dá s trochou šikovnosti o něco prodloužit?

Fígl spočívá v tom, že do vázy napustíte ledovou vodu, případně do ní hodíte pár kostek ledu. Když tulipány do ledové vody vložíte, můžete jim až o týden prodloužit životnost.

Zdroj: Fotobanka

Lilie jsou odolnější a těšit se z nich můžete zhruba 10 dní

Mezi o něco odolnější květiny patří lilie, které zvládnou dělat radost ve váze asi 1,5 týdne, stejně jako slunečnice, jiřiny, mečíky, frézie a solidago.

Až dva týdny se můžete radovat z gerber, alstromérií a strelitzie

Jedna větší kráska než druhá. Gerbery zaujmou pastelovými barvami a žlutým středem, alstromérie svojí jemnou krásou a strelitzie? To je exotická kráska, na které oči necháte. Připomíná ptáčka, však se jí také přezdívá ptáček ráje. Všechny tyto květiny při správné péči budou zdrojem radosti až dva týdny.

Jaké krásky vydrží dva týdny a déle?

  • Na 2 až 3 týdny provoní každý domov orchideje.
  • Až tři týdny vydrží ve váze i karafiáty.
  • Až tři týdny vás svojí krásou bude těšit chryzantéma.
  • Klidně i měsíc vydrží anturie, které vypadají božsky.

Víte, že životnost květin lze ovlivnit správnou péčí?

Jen vybalit kytici z obalu a vložit jí do vázy opravdu nestačí. I květiny se potřebují aklimatizovat na nové prostředí, dopřejte jim tedy chvilku a do vody je klidně vložte i s obalem.

Pak je vyndejte, vybalte a seřízněte jim stonky, ideálně pod úhlem 45 °, aby vznikla větší plocha, kterou budou moci přijímat vodu. Seříznutí pak opakujte každé dva dny.

Než květiny dáte do vázy, vázu vymyjte a zhruba do třetiny napusťte odstátou vodou. Rozmíchejte v ní výživu pro květiny a kytici vložte do vody. Tu pak pravidelně měňte.

Náš tip na závěr: Kytici nikdy nekupujte na poslední chvíli. Co si budeme povídat, pak nám je vlastně jedno, co koupíme, hlavně, že něco máme. Problém je, že květiny už mohou být přebrané a kromě toho, že doneseme květiny, které obdarovaná třeba nemá ráda, případně je na ně dokonce alergická, taky nemusí tak dlouho vydržet.

Že nestíháte zajít do květinářství? I to má dnes svoje řešení, stačí využít služeb rozvozu květin.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *