Datum: 11. 04. 2022 Autor: IN

Rozhodli jste se začít trénovat a nabrat svalovou hmotu? V tom případě vaše cesta vedla do některého z fitness obchodů, kde jste si chtěli vybrat vhodný doplněk. Narazili jste však na problém – nabídka je ohromná a vy nevíte, jak zvolit ten správný.

Samozřejmě se nabízí varianta, že se zeptáte prodavače. Ale měli byste mít alespoň základní povědomí o základních doplňcích, abyste se nenechali nachytat.

Doplňky stravy na budování svalů
Jedná se o doplňky, což je důležité zmínit hned na začátku. V reklamách to sice může vypadat tak, že díky nim naberete svalovinu v podstatě bez námahy, ale takhle jednoduché to samozřejmě není. Veškeré níže uvedené doplňky doplňují dobře sestavený trénink.

Pro tvorbu svaloviny je nejdůležitější bílkovina, a čím vyšší je fyzická zátěž, tím větší je její spotřeba. Bílkovina, protein, je základem svalové hmoty a je důležitá i pro regeneraci. Uvádí se, že denní příjem bílkovin, při snaze nabrat svalovou hmotu, by měl být 1,5 – 2 g bílkovin na kilogram tělesné váhy. I při velmi dobře složeném jídelníčku tohoto příjmu často nedocílíte. A abyste maximalizovali výsledek svých tréninků, k tomu jsou zde již zmíněné doplňky stravy pro nabírání svalů.

Nejznámější doplňky
Whey Protein je jedním z nejznámějších doplňků. Jedná se o syrovátkový protein, který je rychle vstřebatelný, tedy jeho účinky přijdou krátce po vypití koktejlu. Díky tomu, že se bílkoviny rychle stráví, jsou aminokyseliny brzy dostupné k budování svalové hmoty. Je to tedy vhodný doplněk po tréninku či ráno bezprostředně po probuzení.
Kasein má oproti předchozímu doplňku stravy pomalejší vstřebatelnost a jeho užívání se doporučuje před spaním, protože udržuje zvýšenou svalovou syntézu během nočního půstu. Kasein se do těla může pomalu uvolňovat až 7 hodin.

Gainery jsou kombinací obou předchozích – obsahuje whey protein i kasein. Pro tuto kombinaci se jim říká proteinové směsi. Tento doplněk nastartuje svalovou syntézu bílkovin a kasein tuto syntézu prodlouží. Gainery je nejvhodnější užívat dopoledne před tréninkem a následně po tréninku. Naopak se nedoporučuje jejich užívání ve večerních hodinách.

Kreatin dle některých výzkumů dokáže zvýšit nabírání svalů až dvojnásobně oproti těm, kdo jej neužívají. Pokud máte v těle dostatečnou hladinu kreatinu, jste schopni zvládnout zátěž navíc a zároveň zlepšíte regeneraci. Doporučená denní dávka kreatinu při tréninku by měla být 3 – 5 g.
BCAA jsou jakýmsi spouštěčem svalové syntézy bílkovin, a to díky leucinu, který obsahují. Jsou ideálním doplňkem stravy pro osoby, které mají snížený příjem bílkovin, například pro vegany.

Je na místě udělat menší sumarizaci výše zmíněného. Pro optimální tvorbu svalové hmoty je třeba kombinace vhodného tréninku se správnou úpravou jídelníčku a vhodnou kombinací doplňků stravy na podporu svaloviny. Je však na závěr důležité zmínit ještě jeden významný faktor a tím je regenerace. Ani sebelepší trénink v kombinaci se suplementy na podporu svaloviny nebude fungovat, jestliže tělu nedopřejeme dostatečný spánek a pitný režim. Při správné kombinaci tohoto všeho můžete v prvních měsících nabrat až 6 kg nové hmoty.

 

Autor: Soňa J.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *