Datum: 12. 01. 2021 Autor: IN

Hledáte auto na splátky pro rodinu i cestování?

Pokud sháníte rodinný automobil, se kterým vyrazíte na nákupy do města i na dovolenou, sáhněte po SUV (sportovně užitkovém vozidlu).

Investice do spolehlivého automobilu se jednoznačně vyplatí. Jestliže nemáte našetřenou celou částku, zřejmě přemýšlíte i nad tím, jak vysněné vozidlo zafinancovat. V následujících řádcích vám prozradíme, jestli se vyplatí úvěr, nebo spíše leasing.

Bohužel, jednoznačná odpověď neexistuje, protože obě varianty mají své přednosti a úskalí. Prvně byste si měli udělat jasno v tom, co od financování očekáváte, jaké jsou vaše podmínky a podobně.

Jaký je rozdíl mezi leasingem a úvěrem?

Současná nabídka SUV je poměrně rozmanitá. Zájem o tento druh automobilu je obrovský, ostatně není se čemu divit. Vyrazíte s ním do hor i na pláž, poskytne vám dostatek úložného prostoru a interiér je komfortní pro všechny pasažéry. Cena těchto vozidel je však o něco vyšší, a proto se spousta lidí rozhoduje pro financování leasingem anebo úvěrem. Jaký je mezi těmito produkty rozdíl?

Úvěr je v podstatě to, že vám bankovní či nebankovní společnost půjčí peníze za určitý úrok. Vozidlo si koupíte a okamžitě se stanete majitelem, ovšem leasing má trochu jiná pravidla. U leasingu se stáváte vlastníkem až v okamžiku, kdy zaplatíte všechny splátky. Po celou dobu splácení je majitelem leasingová společnost.

Jaké druhy leasingů existují?

První možností jej finanční leasing. Znamená to, že automobil po ukončení leasingové smlouvy odkoupíte. Potřebujete však složit první splátku vyšší. Jedná se o takzvanou akontaci, která zpravidla bývá okolo 30 %.

Druhou variantou je operativní leasing, jenž je využíván především společnostmi. Operativní leasing by se dal charakterizovat jako dlouhodobý pronájem vozidla. Jakmile skončí leasingová smlouva, vracíte automobil zpět leasingové společnosti. Výhodou je, že se nemusíte starat například o servis, pojištění, daň a podobně. Vše má svá pro a proti.

Co je výhodnější?

Leasing bývá většinou dražší, ale nemusí tomu být vždy. Záleží na tom, jestli jste soukromá osoba, nebo firma. V případě firmy si můžete dát splátky do nákladů, takže vás ve výsledku automobil nevyjde tak draho. Soukromé osoby volí zase úvěr, neboť se stanou okamžitě majiteli.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *