Datum: 13. 02. 2023 Autor: IN

Péče o myšky, křečky, morčata nebo králíčky patří často mezi první chovatelské zkušenosti nejmenších členů domácnosti. Je třeba si uvědomit, že se ale stále jedná o zvířata, která péči vyžadují, tedy pokud se nepostarají děti, je to na dospělých, aby zasáhli.

 

Malé zvíře, málo starostí. Nebo ne?

Jak se to vezme, samozřejmě. Takový křeček jistě vyžaduje mnohem méně péče než třeba pes, jistě. Ale stále zůstává řada činností se zvířátkem spojená. Ať už se jedná o čištění klece či terária, pravidelné krmení, až po nákup zábavy pro hlodavce. Ani malá zvířátka se totiž nechtějí u sebe doma nudit.

S pořízením zvířete se také pojí náklady na provoz jeho malé domácnosti. Pokud si pořídíme králíčka, činčilu nebo osmáka, budeme potřebovat klec, aby mělo zvířátko dostatek prostoru pro svůj pohyb. Pokud vlastníme také další domácí mazlíčky, musíme dbát obzvláště pozorně výběru klece. U menších hlodavců si vystačíme s menší klecí či s teráriem.

Vybavit klec lze zcela jednoduše miskou na krmení a miskou na vodu, není to však příliš komfortní ani pro zvíře, ani pro chovatele. Zvolit napáječky je mnohem příhodnější.

 

Jakého malého chlupáče vybrat?

Záleží především na tom, co od zvířátka očekáváme. Na mazlení bude nejpříjemnější činčila, u křečků bude hodně záležet na povaze, některý kontakt s lidmi miluje, jiný bude hlazením zbytečně stresovaný.

Také záleží na tom, kde chceme chované zvířátko umístit. Pokud bude bydlet v dětském pokojíčku, nesmíme zapomínat na noční aktivity křečků.

Pokud bychom ocenili spíše parťáka, bude naše volba jednoznačná – potkani patří mezi velmi inteligentní zvířata, která jsou zvyklá na kontakt s lidmi a budou si společné hrátky užívat.

 

Kam na nákup hlodavce?

V případě menších zvířátek nejčastěji zamíříme do zverimexu. Ale pozor, i potkana či zakrslého králíčka můžeme pořídit z chovatelské stanice.

 

Nároky na chovatele

Každé zvíře vyžaduje péči, ale hlodavce můžeme pod dohledem rodičů svěřit do dětských rukou zcela s klidem. Musíme počítat s krátkověkostí menších druhů hlodavců, na což je třeba připravit především nejmenší členy domácnosti.

Většina zájmových chovatelů křečků nenavštěvuje veterinární kliniky, tedy i tato starost odpadá. Pokud se rozhodneme veterináře vyhledat, je dobré zvolit takového, který se na malá zvířata specializuje.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *