Datum: 24. 10. 2022 Autor: IN

Léto je definitivně za námi, spolu s ním skončil i čas výletů. Místo pravidelných výprav za přírodou, na hrady, zámky a dovolenou, budeme sedět doma a přemýšlet, co bychom mohli podniknout. Co takhle zútulnit svoje bydlení? Podzim je pro to ideální dobou, není ani příliš vedro, ale ani nemrzne. Co takhle vymalovat pokoje novou barvou, vyměnit koberec, prozářit jednotlivé místnosti?

Bílé stěny mohou nudit

Barvy na nás mají velký vliv, jejich správný výběr ovlivní nejen celkový dojem z místnosti, ale i nás samotné. Jen se trochu zamyslete. Když přijdete do bíle vymalované místnosti, působí na vás sice čistě, ale taky sterilně a může vás nudit. Když vejdete do zářivě žlutě vymalovaného pokoje, rázem se vaše nálada zlepší, dokonce budete mít pocit, jako by vás zahřála na duši. Někdy stačí i dobře zvolený bytový textil.

Barvy dělíme na teplé a studené

Barvy do interiéru dělíme podle teploty, sytosti a světlosti, když se zaměříme na jejich teplotu, můžeme říct, že některé jsou teplé a jiné studené.

  • Mezi teplé barvy patří červená, oranžová, žlutá a krémová, takové barvy povzbuzují a zahřívají.
  • Studené barvy vyvolají pocit chladu a uklidní, příkladem je modrá, zelená, šedá a odstíny fialové.

Víte, že teplé barvy stimulují a povzbuzují emoce, hodí se tak do společenských místností jako třeba obývací pokoj, dětský pokoj nebo kuchyně? Ty studené zase napomáhají k tomu, abyste se soustředili nebo relaxovali, jsou tak ideální volbou do pracovny nebo ložnice.

Jakou světlost zvolit?

Světlost odstínu barvy, kterou si pro malování pokoje vyberete, záleží na velikosti místnosti a světelných podmínkách interiéru.

Pokud řešíte barvu do malé a tmavé místnosti, kterou chcete prosvětlit a opticky zvětšit, jsou tou pravou volbou světlé odstíny. Vysoký strop opticky sníží tmavší odstín, no a velkou místnost zútulní tmavší tlumený odstín.

Zdroj: fotobanka

Zaměřte se i na sytost barvy

Pro celkový dojem z místnosti je zásadní nejen volba barvy, ale i její sytost. Některé syté barvy na nás mohou působit rušivě. Neexistuje ale univerzální návod na volbu sytosti, řídit byste se měli svými vlastními pocity a ostatním vybavením místnosti, a to včetně polštářků, závěsů a povlečení.

Jakou barvu zvolit do konkrétní místnosti?

  • Do obývacího pokoje jsou nejlepší volbou světlé barvy, které ho provzdušní. Vsaďte na bílou, zelenou, levandulovou apod. Třeba červené se raději vyhněte.
  • Ložnice je místem odpočinku, vymalujte ji modrou, zelenou, růžovou nebo broskvovou, vyhněte se výrazným odstínům a červené nebo oranžové barvě.
  • Dětský pokoj může být zelený, růžový, modrý i bílý, mezi nevhodné barvy patří oranžová, žlutá nebo červená.
  • kuchyni máte volnou ruku, oblíbená je žlutá nebo broskvová.
  • Koupelny bývají malé, tak se vyhněte tmavým odstínům, které místnost ještě víc opticky zmenší, vsaďte na světlé barvy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *