Datum: 25. 04. 2023 Autor: IN

Jaro je v plném proudu, na obloze začíná vykukovat sem tam i sluníčko, které nás aspoň chvilkami zahřeje. Tráva kolem nás se zelená, z hlíny vykukují první pestrobarevné kvítky, mezi nimi i tulipány. Jak na jarní pěstování tulipánů?

Tulipán, král jara

Jaká jiná květina by mohla symbolizovat jaro než tulipán, který se také označuje za krále cibulovin? Evropské záhony zdobí tulipány už od poloviny 16. století, kdy se za ně platilo zlatem. Dneska už za ně zlatem platit nemusíte, tulipány může mít na zahradě každý. A dokonce v mnoha svěžích a pestrých barvách, které vítají teplo a nový život.

Víte, že původní domovinou tulipánů není Holandsko, jak si mnozí myslí, ale Čína? Než se dostaly do Holandska, musely urazit dlouhou cestu. Do Evropy je v 17. století během vrcholu jedné z nejznámějších finančních krizí dovezl rakouský vyslanec sultána Sulejmána Nádherného, jedna cibulka některých odrůd v té době stála víc než dům.

Zdroj: fotobanka

Pěstovat tulipány není nic složitého

Tulipány jsou vznešené květiny, možná tak někteří mylně nabyli dojmu, že pěstovat je bude složité. Opak je ale pravdou, žádnou vědu v tom nehledejte. Zvládne to i zahradník začátečník, jehož odměnou se stane pestrá kytice ve váze.

Kdy tulipány vysadit?

Jako první vás asi napadne otázka, kdy tulipány vůbec do země vysadit, abyste se z jejich krásy mohli těšit. Tulipány bychom měli sázet do chladnější půdy. Když je vysadíme moc brzy, vyraší před příchodem mrazů a zimu nepřežijí. Ideální dobou na výsadbu je od konce září do listopadu, sázejte je širší částí směrem dolůdo hloubky asi 15 cm. Rozestup mezi jednotlivými cibulkami by měl být 10 až 20 cm, v závislosti na odrůdě.

Víte, že tulipány koření docela rychle, takže se nemusíte bát, že by do začátku zimy nezakořenily?

Jaké podmínky jsou pro tulipány zásadní?

Tulipány potřebují slunné stanoviště s výživnou, propustnou hlinitopísčitou půdou, která je neutrální až mírně kyselá a má pH kolem 6-7. Nějakou dobu před výsadbou tulipánů je dobré do půdy zapracovat i proleželý kompost nebo pomalu rozpustná hnojiva, aby půda měla dostatek živin pro zdravý vývoj rostliny.

Zdroj: fotobanka

Tulipány je třeba hnojit

Když tulipány zakoření, přijímají výživu ze staré cibule, která postupně odumírá. Stejně tomu je i na začátku jara. Později se místo původní cibulky vytvoří nová, spolu s ní i malé dceřiné cibulky pro množení tulipánů. Jenže kde v tu chvíli tulipán vezme výživu? O tu se mu musíme postarat a od jara jednou za 2 týdny půdu přihnojit.

Tip navíc: Když tulipány kvetou, měli bychom půdu udržovat mírně vlhkou, jinak budou rychle odkvétat a oslabovat se. Po odkvětu je třeba květní stonek odštípnout, listy tulipánů odstraňujeme až ve chvíli, kdy jsou zcela suché.

Víte, že když máte tulipány na vlastní zahrádce, můžete jimi svým blízkým i něco říct? Nebo když je pošlete prostřednictvím rozvozu květin Plzeň, Liberec, Praha, Ostrava apod.? Každá barva totiž má svůj význam, vy tak svoje myšlenky a pocity můžete vyjádřit květinami i beze slov. Žluté symbolizují radost a štěstí, oranžové porozumění, bílé čistotu a eleganci, růžové radost, červené vášeň.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *