Datum: 24. 10. 2021 Autor: IN

Kdo má doma parkety, má poklad! Ušlechtilá podlahová krytina s patinou zvedá úroveň bydlení vysoko nad průměr. I mírně zašlou, nebo poničenou dřevěnou podlahu proto stojí za to renovovat. Pojďme si tedy říci jak se to dělá a kdy si na to troufnout.

 

Nestačil by jen pořádný úklid?

Starší parkety bývají buď lakované nebo voskované. Někdy je těžké na první pohled poznat, zda je podlaha jen špinavá, zda je poškozená povrchová vrstva laku, nebo zda už nečistoty či škrábance pronikly až do samotného dřeva. Proto zvažujete-li, co s podlahou, nejprve ji pořádně umyjte. Vezmětě si na pomoc koncentrovaný čistící prostředek, kartáč a bude to chtít trochu práce na kolenou. Teprve když touto cestou zbavíte povrch špíny, uvidíte, nakolik je poškozené samotné dřevo. Pokud jsou i poté na podlaze patrné skvrny, barevné nerovnoměrnosti a škrábance, je na řadě renovace broušením. 

Zdroj foto: fotobanka

Nemám raději koupit novou podlahu?

Jsou-li staré parkety příliš poškozené, například dlouhým působením vlhkosti – plesnivé, shnilé, nebo příliš rozeschlé, vylámané z podkladu, je na místě opustit sentiment a rozhlédnout se po nových. V současnosti se parkety vyrábějí ve více velikostech a ve dvou vzorech: klasický stromeček nebo francouzský vzor (chevron). Výhodou nových parket je, že mají po stranách vyfrézovanou drážku jako prkna plovoucí podlahy, snadno se tím pádem pokládají a zaklapnou k sobě velmi natěsno. Neutvoří se mezi nimi spáry a je-li dobře zpracovaný podklad, tak se ani časem nerozvrzají. Můžete si vybrat mezi mnoha různými dekory a druhy dřeva, které je mnohdy ještě dále barvené. Povrchová úprava je zpravidla lak nebo dnes tolik žádaný olej, ale největším hitem jsou kartáčované povrchy. Ty jsou přirozené, mají mírně rustikální vzhled, nijak nezapírají přírodní původ podlahy a dělají zabydlenou a útulnou domácnost

Zdroj foto: fotobanka

Broušení starých parket

  • Pro brusku do půjčovny

K broušení budete potřebovat podlahovou brusku, kotoučovou nebo válcovou. Půjčíte si ji v některé z půjčoven strojů a nástrojů. Přiberte k ní ještě malou krajovou brusku, ta je nezbytná při precizaci práce v rozích a hůře přístupných místech na kraji podlahy. Dávejte pozor na to, zda má bruska funkci odsávání pilin a hodit se vám bude i osvětlení pracovní plochy, zvláště u menšího stroje, který budete používat v rozích. 

  • Brusný nástroj

Brusný nástroj si budete muset koupit, protože to je spotřební materiál. Množství závisí na velikosti podlahy a  poradí vám s tím v půjčovně, kde vám jej zároveň i prodají. 

Podlaha se brousí celkem třikrát, od nejhrubšího přes jemné broušení až k finálnímu jemnému vyhlazení. Na to jsou tedy potřeba brusné nástroje tří odlišných hrubostí

  • Nezbytné pomůcky

Broušení není tak triviální činnost, jak by se mohlo zdát, ovládnutí brusky vyžaduje trochu cviku a rozhodně jsou nutné ochranné pomůcky – brýle, respirátor, pracovní oděv, rukavice a pevná obuv a také sluchátka na ochranu sluchu před hlukem.

  • Než začneme

Místnost musí být zcela prázdná, sundejte i obrazy ze stěn, při broušení se bude prášit. Pokud je po obvodu mísnosti podlahová lišta, odstraňte ji. Po dokončení práce budete zřejmě muset instalovat lištu novou

  • Máme sbroušeno!

Když máte hotovo, důkladně vysajte a poté navlhko vytřete zbytky pilin z plochy. Bývá potřeba místy vyspravit spáry mezi parketami, to se dělá tmelem, do něhož se část pilin přidá, kvůli správnému zabarvení tmelicí hmoty.

  • Na závěr přelakovat

Nakonec je potřeba obnovit povrchovou úpravu podlahy. Některé laky na podlahy vyžadují nanesení dvou vrstev a mezibroušení, což znamená ještě jedno použití brusky druhý až třetí den práce. Na to je potřeba myslet v půjčovně, když uvádíte na jak dlouho si brusku půjčujete. Připravte si tedy i lak předem, nebo kupte takový, který se nanáší jen v jedné vrstvě a přebrušovat se nemusí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *