Datum: 12. 04. 2021 Autor: IN

Kolik stojí takový běžný byt 2+1 v Praze? Pokud se nebavíme o žádné lepší lokalitě ani nově rekonstruovaném bytu, připravte si takových pět až šest milionů korun. Byt o velikosti 2+1 je přitom vhodný spíš jako startovací byt pro bezdětné, případně rodiny s jedním dítětem. Kde má vzít peníze na bydlení větší rodina? Těžko říct, avšak jedno je jisté. Ceny nemovitostí a situace se zlepšovat nebude.

Veřejnost očekávala, že se ceny nemovitostí sníží, ale dosud se tak neděje. Covid nákup nemovitostí sice ovlivnil, jenže ne tak, jak bychom si přáli.

Jak covid ovlivnil reality?

Neovlivnil přímo reality, nýbrž jejich nákup – změnily se podmínky pro získání hypotéky. Pro většinu lidí k lepšímu. Nově totiž nebylo třeba mít našetřeno 20 % z kupní ceny nemovitosti, stačilo 10 %. Kromě toho se úrokové sazby některých bank koncem roku 2020 dostaly pod 2 %. Dlouhé trvání to mít nebude, podmínky se jistě brzy zpřísní, pravděpodobně už během letošního roku.

Pro některé lidi však bylo v době covidu složitější dosáhnout na hypotéku. Banky totiž definovaly nová riziková povolání – lidé zaměstnání v gastru, turismu či kultuře se pro ně staly rizikovými klienty.

Budou ceny nemovitostí klesat?

Ekonomická situace v ČR v současné době není zase tak špatná a to je hlavní důvod, proč ceny nemovitostí nijak neklesly. Před příchodem koronaviru byla ekonomika v dobré kondici, lidé měli dost peněz našetřeno a někteří se rozhodli je uchovat právě v nemovitostech. Zájem o bydlení tedy neklesá, a dokud poptávka výrazně převyšuje nabídku, neklesají ani ceny bytů a domů.

Podle odborníků však horší období teprve přijde. V současné době se nám daří dobře, protože stát ekonomiku podporuje nejrůznějšími programy. Jakmile skončí, teprve pocítíme efekt covidu. Tehdy by mohly ceny nemovitostí trochu klesnout, avšak jen v některých případech.

Co očekávat od bydlení v regionu Prahy?

Zlevní se především byty v okrajových částech Prahy a dalších měst. Ceny bytů v centru, o něž je zájem zejména z investičních důvodů, zůstanou stejné. Jak dramatické snížení cen bydlení v regionu Praha bude, ukáže rok 2021. Uvidíme, zda se byty dostanou až na svoji skutečnou hodnotu. V současnosti jsou totiž silně nadhodnocené, což se projevuje i při žádostech o hypotéku. Banky odmítají dát hypotéku na skutečnou hodnotu nemovitosti, protože jejich odhadce ji ocení na nižší částku.

Aktuálně v Praze chybí asi 50 000 bytů. Možná se situace trochu změní. Více firem přešlo na home office, pro jejich zaměstnance tedy nebude takový problém najít si bydlení mimo Prahu a do hlavního města jednou či dvakrát týdně dojíždět. Pokud přijde zhoršení ekonomiky, tempo růstu obyvatelstva Prahy se možná zpomalí. Výrazný pokles cen nemovitostí se však neočekává.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *