Datum: 21. 02. 2022 Autor: IN

Znáte to: já to prostě nezvládnu! Takže stres. A ten před zkouškou je jeden z nejhorších. Pokud jde tedy o zkoušku naši. Ještě horší to ale je v případě, že se jedná o zkoušku našeho potomka. Protože tady ztrácíme kontrolu nad situací, nemůžeme ovlivnit úspěch.

 

Jak pomoci sobě i dítěti

Základem je důvěra. Věřit musíme my dítěti. A musíme dát sobě i dítěti argumenty, aby nebyly na místě pochyby. Klidný rodič může uklidnit své dítě. Rodič nervózní však nezmůže nic, nervozitu přenese i na dítě a ocitneme se v začarovaném kruhu.
Mezi maminkami neustále připomínané rčení praví, že spokojená matka = spokojené dítě. A nejde jen o spokojenost. Jde o klid, naslouchání, komunikaci.

Štěstí přeje připraveným

Další zlatá pravda. A i tady je třeba nalézt porozumění a soulad. Dobře připravené dítě by mělo racionálně ztratit část svého strachu, zůstat by měla jen nervozita ze zkoušky jako takové. Je tedy předně potřeba dítě namotivovat. Vysvětlit důvody, proč je příprava potřebná, případně se na přípravě společně podílet, pokud je to třeba. Nemá smysl nutit do přípravy dítě, které samo nechce. Pak si rodič musí říct, jak bude postupovat, ale vynucená příprava postrádá smysl.
Nicméně předpokládejme, že dítě má zájem, rodič také, navzájem se motivují a podporují. Ano, navzájem, každý někdy ztrácí síly…

Odkud tedy začít?

Vyjít je třeba z požadavků instituce, pro kterou se testuje. Pokud jde například o přijímací zkoušku na střední školu, je základem vyhledat si podmínky dané školy. V současnosti je situace jednodušší, protože přijímací zkoušky na střední školy jsou tzv. jednotné, centrálně zadávané. Podíváme se tedy na stránky instituce Cermat, která přijímačky organizuje. Zjistíme, že existuje zdarma aplikace, díky které si můžeme nejen vyzkoušet starší testy, ale při hodnocení máme k dispozici klíč s okomentovanými odpověďmi. Takže i v případě, že se jedná o předmět, který jako rodiče nedokážeme dítěti vysvětlit, máme se o co opřít.

Samozřejmě, že je na trhu řada dalších možností. Můžeme vybrat přípravné kurzy, ty jsou ale relativně drahé a hlavně časově náročné, navíc nejsou individuální, což může situaci komplikovat.
Nabízí se také doučování, které bude zaměřené vyloženě na přijímačky. Je ale vhodné nalézt učitele, který se v podmínkách přijímaček orientuje, aby byla příprava co nejefektivnější.

V neposlední řadě je trh plný různých učebnic, mezi specialisty na přijímačky, ale také na maturity se etablovalo nakladatelství Taktik, které nabízí celou sérii učebnic určených k domácí přípravě na přijímací zkoušky.

Ať zvolíme jakoukoliv cestu, vždy platí, že míra stresu roste s mírou ignorace situace. A stres začne vybublávat na povrch až ve chvíli, kdy začíná být pozdě. A pak je poslední záchranou již jen klidný rodič, který se bude snažit své dítě povzbudit. Ale ani neúspěchem u zkoušek život nekončí, vždy existuje řešení. I na to je dobré myslet, protože nás to uklidní!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *