Datum: 31. 10. 2021 Autor: IN

Je jedno, zda bydlíte v pronajatém bytě nebo vlastním domečku, v každém případě jste si ho jistě zařídili k obrazu svému. Teplo domova dělají nejen ti, na kterých nám záleží, ale i osobní věci, které nás charakterizují. Ty něco stáli, stejně jak byt nebo dům. Ochraňte svou investici.

Pojištění majetku nepodceňujte

Svůj majetek musíme chránit, slouží nám k tomu i dva druhy pojištění majetku. Mnozí z nás si je pletou nebo mají za to, že jde o jednu věc. Jak to tedy je?

Pojištění domácnosti chrání vybavení bytu nebo domu

Na domácí zařízení včetně elektroniky, nábytku, knih, šperků, cenin, sportovní výbavy a dalších věcí se vztahuje pojištění domácnosti, do kterého mohou být zahrnuty také vnitřní stavební součásti jako plovoucí podlaha, vestavěné skříně, malby, kuchyňskou linku apod., obvykle sem spadají i prostory mimo byt jako půda nebo sklep.

Proti jakým rizikům se můžete pojistit?

Pojištění domácnosti se vztahuje na živelná rizika, mezi která patří požár, výbuch, přepětí na elektrospotřebičích, lom trubky, vytečení vody z akvárka, náraz vozidla, krupobití, pád stromu, lavina, tíha sněhu a další.

Kromě toho se můžete pojistit i proti dalším rizikům, třeba proti krádeži, vloupání, vandalismu v souvislosti s vloupáním, záplavě a podobně. Navíc si s pojištěním domácnosti můžete sjednat i pojištění odpovědnosti v běžném životě, které vám i ostatním členům domácnosti poskytne ochranu při běžných činnostech, během kterých můžete někomu cizímu způsobit újmu.

Náš tip: Nezapomeňte si dobře nastavit pojistné limity. Vybavení bytu nebo domu můžete pojistit na novou nebo časovou cenu, přičemž lepší je nová cena, která odpovídá ceně, za kterou byste si věci, o které jste přišli, mohli znovu pořídit.

Zdroj: Fotobanka

Pojištění nemovitosti se vztahuje na stavbu jako takovou

Další složkou pojištění majetku je pojištění nemovitosti, které se vztahuje na stavbu jako takovou a je jedno, zda jde o byt, dům, chatu nebo chalupu. Chrání stěny, okapy, střechu, okna a další součásti stavby, stejně tak ale i její stavební součásti (chodníky, oplocení) a vedlejší stavby.

Víte, že pojistit můžete i nemovitost ve výstavbě?

Na jaká rizika se pojištění nemovitosti vztahuje?

I nemovitost můžete pojistit proti živelným rizikům, vandalismu a odcizení, někdy se můžete pojistit i proti povodni a záplavě. Spolu s pojištěním nemovitosti si můžete sjednat i pojištění odpovědnosti z držby nemovitosti, díky kterému budete chráněni před finančními důsledky škod, které způsobí někomu jinému třeba pád střechy z vašeho domu.

I v tomto případě nesmíte podcenit nastavení pojistných limitů. Ty udávají maximální částku, kterou vám pojišťovna v případě pojistné události vyplatí.

Pojistná částka by měla odpovídat ceně, za kterou buď srovnatelný objekt znovu postavíte, nebo za jakou byste ho v danou chvíli prodali. Počítejte ale s tím, že cena pozemku se do pojistné částky nezapočítává.

Náš tip na závěr: Víte, že pojištění majetku si stejně jako třeba autopojištění můžete sjednat online?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *