Datum: 29. 05. 2023 Autor: IN

Práce sama o sobě je pro většinu lidí náročná. Stejná práce každý den a zoufalé čekání na víkend. Málokomu se poštěstí, že má takovou práci, aby do ní i z ní chodil neustále s úsměvem. Někdy ale práce může být ještě těžší, když se v ní objeví bossing.

 

Bossing je termín používaný k popisu situace, kdy manažer nebo nadřízený zneužívá svou moc a ovládá nebo obtěžuje své podřízené. Tento problém je velmi vážný a může mít negativní dopad na zdraví a výkon zaměstnanců, stejně jako na celkovou atmosféru v pracovním prostředí.

Projevy bossingu

Bossing se může projevovat různými způsoby, jako je násilí, hrozby, izolace, ignorování, šikanování nebo psychické nebo fyzické obtěžování.

Tyto praktiky jsou nejen nelegální, ale také velmi neetické. Zaměstnanci, kteří jsou obětí bossingu, se mohou cítit izolovaní a ztracení svého sebevědomí a mohou mít problémy s koncentrací a plněním svých pracovních povinností.

Pro oběť bossingu je velmi těžké poznat, že už se nejedná pouze o klasické buzerování od šéfa, ale o těžší formu šikany.

 

Ovlivňuje celý kolektiv

Bossing také může mít negativní dopad na celkovou atmosféru v pracovním prostředí. Zaměstnanci, kteří jsou vystaveni bossingu, mohou být nuceni spolupracovat s nadřízenými, ale nebudou se cítit jako součást týmu.

To může vést ke snížení produktivity, horší kvalitě práce a neustálému napětí mezi lidmi v pracovním prostředí.

 

Bossing ničí oběť i fyzicky

Kromě toho, bossing může mít také negativní dopad na zdraví zaměstnanců. Lidé, kteří jsou vystaveni stresovým situacím a tlaku, mohou trpět duševními i fyzickými problémy, jako jsou úzkost, deprese, nespavost nebo zvýšené riziko srdečních onemocnění.

Tyto zdravotní problémy mohou vést k absenci zaměstnanců  ak celkovému snížení produktivity.

 

Jak lze bojovat?

Proti bossingu existují různé způsoby, jak bojovat. Zaměstnanci by měli hledat pomoc u svých nadřízených nebo personálního oddělení, pokud se cítí vystaveni bossingu.

Pokud tuto pomoc nenajdou, mohou se obrátit na právníky nebo odborové organizace, které jim mohou pomoci chránit svá práva.

Tato forma šikany se ale často vyskytuje v malých firmách, kde žádné odbory ani personální oddělení nejsou. V tom případě nezbývá než dát výpověď, protože tím oběť chrání své zdraví a psychickou pohodu.

 

Autor: Soňa J.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *