Datum: 28. 01. 2021 Autor: IN

Na našich zahrádkách si můžeme vypěstovat nejen zeleninu, ale i bylinky.

Nejlepší úprava léčivých bylinek je sušení. V podzimních plískanicích a v zimě nám naši péči vrátí při léčení různých onemocnění, například při nachlazení. Léčivé bylinky nám poslouží jak při výrobě různých bylinných čajů, sirupů, nálevů, extraktů, tinktur, ale také odvarů z bylin.
Díky bylinkám, obzvláště vlastnoručně vypěstovaných si můžeme pomoci k zlepšení svého zdraví.

Léčivé odvary, kde se uplatní tužší části rostlin

Vršky s květy a listy je nejlepší usušit pro případ, že si budeme chtít udělat odvar. Kořeny bylinek, bobule a stonky jsou nejvhodnější pro výrobu odvaru, mají také větší účinek.

Základní postup při výrobě odvaru

  • do hrnce se studenou vodou vložíme očištěné stonky a kořeny
  • mírným varem necháme cca 10 minut povařit
  • zakryté pokličkou necháme louhovat ještě 15 minut
  • poté scedíme

Odvary z bylinek použijeme při regeneraci pleti či koupelí

  • odvar nalijeme do vany a dolijeme teplou vodou na sedací koupele
  • také stačí použít na koupele rukou nebo nohou

Odvary můžeme také popíjet

  • 1 sušenou lžíci bylinky přelijeme 250 ml vroucí vody
  • necháme 10 mininut louhovat
  • takové odvary sou přínosné ke zlepšení našeho zdraví

3 tipy na různé bylinky vhodné k odvarům

Kustovnice čínská

Zkuste si sami vypěstovat tuto rostlinu, není to tak těžké a až zjistíte, jaké výborné zdravotní účinky má její bobule, nebudete váhat. Hodí se do větších zahrad, protože jak ji necháte prostor, naroste do výšky i tří metrů. Je dobré vědět, že přečká i zimu při -25°C.

Obsahuje zinek, železo, měď, vápník, selen, fosfor, vitamíny C, B1, B2, B6 a E a další cenné látky, které podporují imunitní systém, zpomalují stárnutí, zlepšují paměť a působí proti rakovině.

Odvary z jejích bobulí přispívají ke snížení krevního tlaku, cholesterolu i hladiny cukru v krvi, pomáhají i při bolestech hlavy a celkově oslabené imunitě. Doporučuje se denní dávka 15-45 g.

Odvar připravíme z 1 lžice bobulí a 250 ml vody, bobule povaříme 10 minut. Popíjíme během dne i dva hrnky.

Jetel luční

Jetel luční je jen naoko bezvýznamná rostlinka, která se nám ráda usazuje na zahradě, například ve výjezdu před garáží, což je náš případ. Dříve nám tam hojně kvetly sedmikrásky a to po celý rok, i pampelišky. Ale jak se tam usadil jetel, najednou jsme zjistili, jak rychle se rozrůstá, sedmikrásky „umořil“ . Tak místo sběru květů sedmikrásek a přípravy medu z nich, budu zřejmě sbírat jeho květy.

Obsahuje totiž vitamín C a E, třísloviny, flavonoidy a působí protizánětlivě a pomáhá při detoxikaci organismu. Napomáhá při krevním tlaku, revmatismu, činnosti srdce i při diabetu, protože svým obsahem glukózy stabilizuje hladinu cukru v krvi.

Pokud nasbíráme asi 1 litr květů z červeného jetele, můžeme si připravit jetelový med. Známý je med pampeliškový, sedmikráskový…. Zkusíme tedy i jetelový. Květy zalijeme 1 litrem vody, přidáme pokrájený citron a necháme přes noc louhovat. Scedíme, přidáme 1 kg cukru a vaříme do zhoustnutí.

Odvar z jetele lučního přichystáme z 1 lžičky sušených květů a 250 ml vody vaříme 10 minut. Scedíme a popíjíme i dva hrnky denně. Kromě pití si můžeme připravit i sedací koupel z květů. Příznivě působí na klouby, revmatismus, krevní tlak, čistí krev.

Jak vidno, údajně úplně obyčejná rostlinka zas tak obyčejná není.

Kopr vonný

Kopr je známá aromatická rostlina, oblíbená zejména při přípravě pokrmů. Díky velkému podílu minerálů a zdraví prospěšných látek se řadí mezi byliny.

Hlavně jeho semena obsahují fosfor, železo, vápník, hořčík, draslík, karoten a vitamín A, vitamíny skupiny B i C a také omega-3 a 6 nenasycené mastné kyseliny. Při jeho konzumaci dodává nejen chuť k jídlu, ale podporuje trávení, působí proti nadýmání, pomáhá při usínání a při problémech s ledvinami. Má protizánětlivé účinky, posiluje imunitní systém, srdeční činnost a snižuje krevní tlak.

Semena kopru využijeme pro přípravu čaje 1 lžičkou a 250 ml vroucí vody a necháme 5 minut louhovat. Scedíme a popíjíme 2-3 hrnky denně.

Odvar ze semen kopru zhotovíme z 15 semen a 250 ml vody povařením 10 minut a poté scedíme.

Odvar z kopru se používá pro posílení nehtů a vlasů, a je velice vhodný ke koupelím zároveň s pitím čaje. Z nati kopru a teplé vody si připravíme koupelovou lázeň, při které vypijeme hrnek čaje s medem. Pomůže nám večer při nespavosti, zklidní žaludek a je vhodný při nevolnosti v těhotenství. Odvar nám pomůže i při kašli.

Zajímavostí je, že semena kopru mohou pomoci předejít infarktu myokardu a dobře působí jako prevence před  typy anginou pectoris.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *