Datum: 29. 09. 2022 Autor: IN

Kdo z nás si alespoň jednou neříkal, že ho trápí pár kilogramů navíc? Kdo z nás už alespoň jednou neuvažoval o tom, že vyzkouší nějakou dietu, aby byl se svým tělem konečně spokojený? Jste na tom stejně? Pak se vám budou hodit naše tipy na rychlé hubnutí.

Pozor na drastické diety

Mnoho diet sice slibuje rychlou ztrátu kilogramů, realita je ale taková, že hladovíte i kila buď neshodíte vůbec, nebo se jich zbavíte, ale jen na čas. Jakmile se vrátíte k trochu normálnímu stravování, dostaví se jojo efekt a vy ta kila zase naberete zpět. Tahle cesta za vysněnou postavou rozhodně není tou pravou, naštěstí to jde i jinak, bez drastických diet. Jak zhubnout rychle a nebát se jojo efektu?

Zhubněte rychle a efektivně

Kdo se kilogramů navíc chce opravdu zbavit, ten by měl vsadit spíš na to, že se začne hýbat, bude dostatečně pít, spát a taky si pohlídá svůj jídelníček.

Základem je kalorický deficit

Když chcete zhubnout, měli byste se dostat do tzv. kalorického deficitu, tedy stavu, kdy váš energetický příjem bude nižší než výdej. Dosáhnout se toho dá snížením sacharidů ve stravě a hlídáním toho, co jíte. Koho nebaví vážit, počítat a vařit, ten může vsadit na keto dietu.

Ta funguje na principu snížení příjmu sacharidů ve stravě, v důsledku čehož se organismus dostane do stavu ketózy, tedy stavy, kdy hledá jiný zdroj energie než sacharidy přijímané ze stravy. Jako zdroj energie si vybere tukové zásoby, tedy ty nepěkné tukové polštářky, která vás taky možná trápí.

Co byste měli jíst a na naopak co zapomenout?

O snížení sacharidů na minimum jsme se už zmínili, ve stravě by je měly nahradit proteiny a tuky, pohlídat si musíte i příjem vlákniny. Rozlučte se s cukry, slazenými nápoji, alkoholem, pečivem a klasickými přílohami jako brambory, těstoviny apod. Naopak si dopřejte:

  • Dostatek zelené zeleniny
  • Nějaké to bobulovité ovoce
  • Maso, ryby a mořské plody
  • Sýry
  • Mléčné výrobky
  • Ořechy a semínka
  • Vejce

Zdroj: fotobanka

Hlídejte si pitný režim

Když nebudete dostatečně pít, nezhubnete. Ano, i pro hubnutí je důležité dostatečně pít. I sklenice vody zasytí, navíc podpoří správné fungování metabolismu. Pijte raději čistou vodu nebo neslazené čaje, snažte se pít průběžně po celý den. Co přes den nevypijete, večer nedohánějte. Tělu byste neprospěli.

Pořádně se vyspěte

Spánek umožní tělu regenerovat a podpoří i správné nakládání s bílkovinami a zdravé fungování metabolismu, což je pro hubnutí důležité. Dopřejte si kvalitní a ničím nerušený spánek.

Hýbejte se

Bez pohybu nezhubnete. To ale neznamená, že hned máte trávit dlouhé hodiny v posilovně a mučit své tělo na strojích. Ze začátku stačí, když se vypravíte na procházku, vyjedete si na kole nebo si půjdete zaplavat. Časem můžete zátěž zvyšovat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *