Datum: 16. 07. 2022 Autor: IN

Pokud máte sedavé zaměstnání, tak moc dobře víte, že špatně zvolená kancelářská židle může udělat se zdravím člověka pěknou neplechu. Když si chcete najít vhodnou židli, všude se vám ukazuje, jak je pro vás nejlepší ta nebo ta. Dle čeho tedy vybrat tu správnou?

 

Správné sezení u počítače

Ani ta sebelepší židle vám nepomůže, pokud nebudete dodržovat zásady správného sezení. A právě i dle těchto zásady je třeba správnou židli vybrat.

Správného sezení u pracovního stolu docílíme následovně:

  • při sezení musí lýtko a koleno svírat úhel 90° a plocha chodidel by se měla zcela dotýkat země,
  • židle musí poskytovat dostatečnou podporu zad, která umožní vzpřímené sezení,
  • při správně nastavené výšce stolu svírá předloktí a nadloktí při položení rukou na stůl úhel 90°.

Těch pravidel je samozřejmě mnohem více, ale pokud budete dodržovat tato základní, tak to bude pro vaše záda dostačující.

Zároveň nesmíme zapomínat na změnu poloh. Ne nadarmo mají některé typy chytrých hodinek aplikaci, která vás upozorní, když dlouho sedíte. Je třeba měnit polohy, pracovat například chvíli i ve stoje. Postačí i krátká procházka, pokud to vaše zaměstnání umožňuje.

 

Židle versus křeslo

Mnoho lidí si bohužel mylně myslí, že mezi židlí a křeslem není žádný rozdíl a dávají přednost křeslu, protože vypadá designově lépe. Rozdílů je zde hned několik.

U křesla je pevně dán úhel mezi opěrákem a sedákem a z toho důvodu u něj nedocílíte ergonomického nastavení. To obnáší například nastavení výšky opěradla, bederní opěrky či hloubky sezení.

U kancelářského křesla je také patrné zaklonění dozadu, což je špatně, protože při správném sezení u stolu naopak sedíme v mírném předklonu.

 

Ergonomická židle

Pro správné sezení tedy volíme raději židli. A zde je třeba hned na začátek uvézt, že ergonomické židle nejsou designové židle. Je tedy důležité se oprostit od požadavku na vzhled židle a zaměřit se na důležité parametry.

U ergonomické židle volte tu, která má tzv. synchronní mechaniku. Tyto židle sami nastaví správné sezení, když přenastavíme jednu polohu. Například když nakloníme opěrák, upraví se zároveň náklon sedáku.

Židli je vždy třeba vyzkoušet, a to zejména s ohledem na typ naší postavy. Správného prodejce, který vám bude schopen správně poradit, poznáte dle toho, že umí s židlí zacházet. Měl by vám umět poradit, kde se co nastavuje a jaké nastavení je vhodné k vaší postavě.

Při výběru je třena vzít v úvahu, jak dlouho na židli budete denně sedět. Pokud sedíte u stolu maximálně 4 hodiny denně a nemáte zdravotní problémy se zády, můžete si vybrat židli bez výše zmíněné synchronní mechaniky, a tedy se taková židle pohybuje v cenové relaci 2 – 5 000 Kč. V případě, že trávíte u PC většinu dne, investice do vhodné ergonomické židle bude 15 – 30 000 Kč.

Autor: Soňa J.

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *