Datum: 17. 01. 2022 Autor: IN

Uvažujete o tom, že si pořídíte nové vozidlo, protože to staré už není tak spolehlivé jako dřív a přemýšlíte, kde ho pojistit? Nebo pro svého stávajícího kamaráda s motorem a dvěma nebo čtyřmi koly hledáte výhodnější pojištění, které nebudete zbytečně přeplácet? Pak jste tu správně. Poradíme vám, kde si sjednat to nejvýhodnější autopojištění i bez toho, abyste museli obíhat pobočky.

Když se řekne autopojištění

Na silnicích číhá nebezpečí v každé zatáčce, i když vy pojedete opatrně, nikdy nevíte, koho potkáte. Stejně tak si nemůžete být jisti, že vám auto někdo nepoškrábe, nespadne na něj větev nebo ho neponičí kroupy.

Když už jste do něj ale investovali, určitě nechcete, aby bylo hned poničení. Proto je důležité si sjednat autopojištění, které dělíme na povinné a dobrovolné, tedy povinné ručení a havarijní pojištění.

Povinné ručení vs. havarijní pojištění

Každé vozidlo, které nás a naše nejbližší přepravuje z bodu A do bodu B, převáží naše věci a nákup si zaslouží pojistit pro případ nečekaných událostí. Povinné ručení, jak už sám název napovídá, je povinné a musí ho mít sjednané každé vozidlo, které vyráží na pozemní komunikaci. Chrání vás před škodami, které provozem vozidla způsobíte třetím stranám, je jedno, zda jde o škody na zdraví, majetku, nebo ušlý zisk.

Dobrovolnou složkou autopojištění je havarijní pojištění, které vás chrání pro případ škod, které vzniknou na vašem vozidle v důsledku živlů, havárie, vandalismu, odcizení nebo neoprávněného užití vozidla.

Zdroj: fotobanka

Autopojištění si sjednáte online a vyberete si to nejvýhodnější

Víte, že povinné ručení si můžete sjednat naráz, spolu s havarijním pojištěním? Pojišťovny to mnohdy ocení a připraví vám nějakou výhodnější nabídku.

Velkou výhodou dnešní doby je fakt, že nemusíte nikam chodit, pojištění si můžete sjednat online. Zabere vám to jen pár minut, potřebovat budete počítač, tablet nebo telefon s přístupem na internet a dokumenty o vozidle. Pak vyplníte pár základních údajů o sobě a vozidle a na jednom místě uvidíte nabídky jednotlivých pojišťoven.

Cenu autopojištění ovlivňuje nejen cena vozu (tady platí přímá úměra, tedy čím je dražší auto, tím dražší bude i pojištění), ale také:

  • Objem motoru – pojišťovna má za to, že čím silnější auto řídíte, tím větší může být škoda, kterou způsobíte.
  • Váš věk – čím je člověk starší a déle jezdí, tím méně chybuje a taky méně riskuje.
  • Místo vašeho trvalého bydliště, protože ve městě je větší riziko nehody nebo jiné pojistné události.
  • Bonus za bezeškodní měsíce jako ocenění pro ty, kdo jezdí bez nehod.
  • Některé pojišťovny zohledňují také počet sedadel, datum první registrace vozidla.

V případě havarijního pojištění taky rizika, proti kterým se chcete pojistit. Ne vždy je totiž třeba pojistit se úplně proti vše rizikům, ale jen proti těm, která u vás reálně hrozí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *