Datum: 22. 06. 2021 Autor: IN

Proč je důležité provádět pravidelný servis klimatizace v autě?

Nedílnou součástí osobních a mnoha užitkových vozidel je dnes klimatizační jednotka, která zpříjemňuje řidičům i spolujezdcům podmínky během cest, a to zejména v teplých letních, potažmo naopak v zimních měsících.

Jenže řada majitelů automobilů podceňuje pravidelnou údržbu, což může mít za následek hned několik problémů.

Zapomenete-li klimatizaci čistit, projeví se to na jejím chodu a životnosti

Poctivý servis autoklimatizace má v první řadě funkční hledisko. Pokud se o ni totiž dostatečně nestaráte, brzy zjistíte, že její fungování není stoprocentní. Dochází k zanesení trubek a hadic, postupnému poškození ventilů a filtru, což má za následek výrazné snížení efektivity, ale také vyšší spotřebu paliva, takže se vám provozování klimatizace notně prodražuje.

Proto je nezbytný důkladný servis klimatizace. Doporučuje se alespoň dvakrát do roka, ideálně zjara a na podzim před příchodem chladného počasí.

V rámci servisu nesmí chybět důkladná desinfekce jednotlivých částí klimatizace

Součástí servisu má být rozhodně odborná desinfekce klimatizace. Kondenzovaná vlhkost a vznik nečistot totiž přispívají k tvorbě mikrobů a plísní, které se pak při provozu roznášejí po interiéru vozidla, načež mohou mít negativní vliv na zdraví osob, jež se v automobilu nacházejí.

Pokud často trpíte rýmou, nachlazením či dýchacími potížemi, může tkvít problém právě v nekvalitní, respektive znečištěné klimatizaci.

Dobrá údržba a desinfekce klimatizace odstraňuje i zanesené pyly a prach, jež jsou rovněž příčinami různých onemocnění dýchacích cest a alergií.

Základní práce při servisu klimatizace

  • diagnostika klimatizace
  • zjištění netěsnosti v okruhu autoklimatizace
  • oprava úniku chladiva klimatizace
  • zprovoznění nefunkčního systému klimatizace
  • desinfekce autoklimatizace/ odstranění pylů, plísně, usazeniny, hmyz..

Odborný servis není na dlouho

Čištění klimatizace v autě tudíž rozhodně nepodceňujte. Zejména tehdy, chystáte-li se na delší cestu, třeba na letní dovolenou, je určitě dobré se obrátit na servis, kde vám zkontrolují její stav a doporučí případné úpravy a desinfekci, jež si hned můžete nechat provést.

Servis klimatizace není nijak zdlouhavou záležitostí, takže v tomto ohledu můžete mít své auto v pořádku již během několika hodin.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *