Datum: 26. 03. 2024 Autor: IN

Sušení prádla je v sušičce snadné a rychlé, odpadnou vám starosti s věšením prádla a hledáním místa na sušák. Když jste se pro pořízení sušičky rozhodovali, nejspíš vás na ní zaujalo i to, jak je prádlo vyndané ze sušičky příjemné na dotek a voňavé. Jenže teď jste tu svoji otevřeli a vyvalil se z ní nepříjemný zápach. Kde se stala chyba?

I sušička si zaslouží správnou péči

Prádlo je vyprané, docela příjemně voní, teď je na čase ho dát do sušičky. Když ji ale otevřete, ucítíte nepříjemný zápach. Při každém sušení se v ní usazují vlákna, prach a zbytky pracích prostředků, což způsobí nejen zápach, který jste zrovna ucítili, ale také výkon a spotřebu sušičky. To nakonec pocítíte nejen vy, ale zejména vaše peněženka. Proč se to všechno děje? Zapomněli jste na pravidelnou údržbu sušičky, díky které udržíte její vysoký výkon, optimální spotřebu energie i standard, na který jste u prádla vyndaného ze sušičky zvyklí.

Vyčistěte dvířka, buben i filtry

Když přijde na údržbu sušičky, asi každého napadne očistit její dvířka a buben, na co ale zapomínáme, jsou filtry, a to spodní filtr a přední filtr. Právě tady se usazuje nejvíc nečistot, které v sobě navíc drží vlhkost a tím vytváří prostředí jako stvořené pro vznik plísní.

  • V horním filtru se zachytávají prací přípravky, zbytky textilií i mikroorganismy, čistit bychom ho měli po každém sušení. Najdeme ho za dvířky sušičky, k jeho vyčištění nám postačí vlhký hadřík, kterým setřeme většinu nečistot. Abychom ho vyčistili i od těch nejjemnějších nečistot, bude se hodit vysavač.
  • Vlákna se mohou zachytit i na hrdle filtru a na těsnění, i na jejich odstranění můžete využít vysavač.
  • Pokud je na filtru vodní kámen, umyjte ho pod tekoucí vodou nebo odvápněte.
  • Dolní filtr zachytí nečistoty, které přes ten horní prošly, většinou jde o ty nejjemnější. Filtr se nachází ve spodní části sušičky a je chráněný krytem, který je třeba otevřít. Za ním se nachází molitan, který stačí vysát vysavačem. Pokud se tu usadilo větší množství nečistot, vysavač asi stačit nebude, pak je třeba filtr propláchnout pod proudem vlažné vody. Než ho vrátíte zpět do sušičky, nechte ho uschnout.

Zdroj: fotobanka

U kondenzačních sušiček nezapomínejte ani na kondenzační nádobku

Pokud máte kondenzační sušičku, kterou jste nenapojili na odpad, měli byste pravidelně čistit také kondenzační nádobku. Když je kondenzační nádobka plná, většina dnešních sušiček vás upozorní, že je čas nádobku vylít, raději na to ale nespoléhejte a vodu z ní vylévejte po každém sušícím cyklu. Spojit to můžete například s čištěním horního filtru. Pokud vodu po každém sušení nevylijete, mohou se v ní začít množit mikroorganismy a plísně, ze sušičky bude cítit nepříjemný zápach.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *