Datum: 01. 08. 2022 Autor: IN

S létem nastává i doba vodních radovánek a vystavování těla slunečním paprskům. I když se na něj mnozí těšíme, když opravdu přijde, tak trochu se lekneme. Za zimu se nám na těle vytvořily nějaké ty tukové zásoby, co s nimi? Přece je nevystavíme všem na oči. Co s nimi? Zkusíme držet dietu!

Není dieta jako dieta

Když se řekne dieta, mnozí z nás si hned představí, že přestanou jíst a budou hladovět. No, u některých diet tomu tak opravdu je, dají se ale najít i jiné, u kterých nehladovíte. Ano, příjem některých potravin sice omezíte, zároveň je ale nahradíte jinými.

Víte, že většinou sice dietu držíme proto, že chceme zhubnout, někdo ji ale může držet i z jiného důvodu? Cílem může být nabírání svalů, zlepšení kvality pleti a vlasů, zlepšení zdravotního stavu, zvýšení výkonnosti při sportu nebo třeba kvůli detoxikaci organismu? Někdo dietu drží i kvůli alergii, například na lepek.

Jaké diety patří mezi nejoblíbenější?

Diet je na výběr opravdu velké množství, liší se jak tím, které potraviny omezíte, tak účinky na naše zdraví. Konzumací jen jednoho druhu potraviny tělu rozhodně neprospívá, těžko v ní totiž najdete vše, co tělo potřebuje. Jaké diety patří mezi ty nejpopulárnější?

Keto dietu si oblíbily i známé osobnosti

Čeho se u diety bojíte nejvíc? Taky je to hlad a jojo efekt? U keto diety se toho bát nemusíte, jsou to i důvody, proč je tak oblíbená. Je založená na minimalizaci příjmu sacharidů tak, aby se tělo dostalo do stavu ketózy, kdy už nemůže sacharidy považovat za zdroj energie, protože jich nemá dostatek. Místo toho sáhne do svých tukových zásob.

Víte, že sacharidy v jídelníčku nahradí proteiny, které se postarají o pocit sytosti, zároveň ale zabrání taky ztrátě svalové hmoty?

Paleo dieta

Návrat k přírodnímu způsobu stravování symbolizuje paleo dieta. Základem jídelníčku jsou průmyslově nezpracované suroviny jako maso, sezónní ovoce, vejce, ořechy a semínka, vyřazujete ale potraviny, které zpomalují metabolismus a negativně ovlivňují hladinu cukru v krvi.

Zdroj: fotobanka

Dukanova dieta vynechává sacharidy

Typ redukční diety, při které jíte bílkovinná jídla, přijímáte větší množství tekutin, sacharidy vynecháváte a hlady nestrádáte. Tak nějak by se dala charakterizovat Dukanova dieta.

Atkinsonova dieta je oblíbená i kontroverzní

Jedna z nejoblíbenějších, ale zároveň nejkontroverznějších diet je Atkinsonova dieta, která většinu potravin, které jiné diety zakazují, povoluje. Můžete si tak dopřát maso i uzeniny, vejce, mléčné produkty i hořkou čokoládu.

Principem je maximální redukce sacharidů na 20 g denně, pocit hladu je při ní zakázaný. Příjem bílkovin je oproti sacharidům neomezený, jíst byste měli častěji, ale po malých porcích.

Low carb jde s dobou

Nízkosacharidová dieta je založená na sníženém příjmu sacharidů a vyšším příjmu potravin s vysokým obsahem proteinů. Mnoho lidí se domnívá, že je při této dietě třeba sacharidy z jídelníčku zcela vyřadit, opak je ale pravdou. Cílem je jen snížit jejich příjem, za den byste jich neměli konzumovat víc než 50-150 g.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *