Datum: 25. 01. 2022 Autor: IN

Tipař je člověk, který si prochází baráky a okolí za účelem zjištění, která nemovitost je dobře dostupná a kde se nachází věci vhodné k odcizení. Ale věděli jste, že takový tipař může sedět v klidu a v teple a tipovat si pomocí počítače? Tak vítejte v realitě, kde si zloději tipují pomocí vašich profilů na sociálních sítích.

 

Sociální síť jako vstupenka do vaší domácnosti

Sociální sítě jako Facebook či Instagram znají snad už i babičky. Málokdo vydrží mít profil na sociální síti jen k pasivnímu sledování a nic nesdílet. A tak se občas pochlubíme novou televizí, novou sušičkou, novým domácím mazlíčkem… A postupně odkrýváme na zdi naše soukromí.

Na fotkách kromě toho, co jsme původně chtěli sdílet, sdílíme i další informace. Sdílíme své zvyky a náš majetek. Z nevinné fotky před vaším barákem dokáže zloděj pomocí google najít adresu daného baráku. Takže má zloděj vaši adresu, ačkoliv na fotce vidět nebyla. Fotka před vchodovými dveřmi pak dá zloději další cennou informaci – ve kterém bydlíte konkrétně bytě. Pak už stačí pár fotek z práce, aby zloděj věděl, že dopoledne nebýváte doma. Internetový tipař tedy poskládá váš život z vašeho profilu, aniž byste si vy toto riziko uvědomovali.

 

Co s tím?

Důležitá je seberecenze sdílených informací. Zkontrolujte fotku předtím, než ji sdílíte. Pokud máte alba plná fotek, projeďte si je, zda nedávají moc informací o vás a vašich zvycích. Pochlubit se rekonstrukcí baráčku je sice skvělé, ale zároveň nabízíte zlodějům váš majetek jako na dlani.

Dalším důležitým faktorem je zabezpečení vašeho účtu. Nastavte si, aby vaše příspěvky byly soukromé a jen pro okruh přátel. Heslo si nastavte silné a ideálně dvoufázové (tj. například vyžadující například ještě SMS s kódem).

Poučte své děti. Je totiž naprosto zbytečné, že si vy dáváte pozor, když vaše dítko na svém profilu sdílí fotky celého vašeho bytu a chlubí se každou cennou věcí z vaší domácnosti.

 

Dovolená u moře

To si zaslouží samostatný odstavec, protože kdo by nechtěl svým přátelům ukázat, jak se má skvěle, že? No co si budeme nalhávat – chceme se pochlubit. Ale opět tím sdělujete tipaři velmi důležitou informaci – nejsme doma.

Pokud se chcete pochlubit s fotkami z dovolené, udělejte to až zpětně po návratu.

 

Základní zabezpečení domácnosti

I přes veškerou snahu samozřejmě nemůžete zcela zamezit vykradení. V dnešní době již není tak těžké zabezpečit svou domácnost alespoň na základní úrovni. Například bezpečnostní zámky by měly být automatickou součástí všech dveří. Na trhu existuje

velké množství kamerových systémů, které jsou cenově dostupné a pro potřeby základní ochrany domácnosti dostačující. Pokud nechcete kamerový systém, stejně dobře poslouží čidlo pohybu, které vás na mobil informuje o nezvyklé aktivitě ve vaší domácnosti.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *