Datum: 22. 08. 2022 Autor: IN

Léto láká k lenošení. Máte pocit, že jste nic nestihli? A vadí to? Někdy je super jen tak vypnout a sáhnout po filmu. I když je pravda, že film nám zpestří volné chvíle spíše v zimě. Léto a hezké počasí přejí spíše knihám. Že nevíte, co číst? Pojďte mrknout na pár letních knižních tipů!

 

Polské románky

Pulty knihkupectví zaplavily romány evropských spisovatelek. Mezi oblíbené německé autorky patří Bianca Iosivoni, Mona Kasten nebo Ava Reed. Speciální pozornost se ale upíná na autorky polské. Když do světa literatury vstoupila Anna Szafrańská svou prvotinou Divadlo života, rozjela se velká červená lavina. Následovala trilogie Pink Tattoo (Liliana, Malvína, Jasmína), která přináší příběhy tří žen, kterým osud uštědřil jednu ránu za druhou. Osudy těchto tří žen se protínají v jednom stěžejním místě, totiž v tetovacím salónu. Každá z postav si z minulosti nese bolest, se kterou se snaží vyrovnat.

Molly je románem rovněž polské spisovatelky, a to Agnieszky Lingas-Łoniewské. Oddechovka nás seznámí s Molly, která vyrůstala v dětském domově. Osud, který jí sebral rodinu, by mohl potkat vcelku každého, proto působí Molly jako postava reálně. Stejně tak reálně působí její snaha po zcela obyčejném životě, kterého však není úplně schopna. To proto, že vliv přátel si mnohdy jen těžko přiznáváme.

 

Na vlně erotiky

Lechtivější nabídku přinese román britské spisovatelky Kristen Bailey s nevšedním titulem Kam se poděl můj sexuální život? Slova hlavní hrdinky „Je normální, že to vaše pračka dělá častěji než vy, že?“ jsou jasně výmluvná. Matka tří dětí, která se snaží přispívat do rodinného rozpočtu prací na částečný úvazek, prožívá pocity nejedné maminky, která je na rodičovské.

Meg otevře balíček adresovaný jejímu manželovi. Nechtíc tak odhalí tajemství, které je rozhodně lechtivé. A je zcela jasné, že by mohlo zkazit jejich společný život. K čemu asi může sloužit předmět, který drží v ruce? Rozuzlení bude zcela nečekané. A na čtenářky čeká kolotoč vtipných situací. Alespoň v některých z nich se jistě najde každá žena.

 

Jestli máte jasno v tom, že červená knihovna je téma pro vás, sáhněte bez ostychu po edici Red, kterou vydává nakladatelství Dobrovský. Knihy této edice si drží úroveň, přesto se jedná o červenou knihovnu v pravém slova smyslu. Nesáhnete vedle!

 

Někdo to rád napínavé

A pokud není červená knihovna žánrem vašeho srdce, zkuste třeba Greenwich Park. Napínavý britský detektivní příběh, ve kterém se promíchá život tří žen a dvou mužů takovým způsobem, který by nikdo na začátku nečekal.

Řemeslně velmi dobře zpracovaný příběh nám originálním způsobem nabízí nahlížet na dějovou linii z pohledu dvou různých postav. Překvapivě to ale nevede ke komplexnějšímu vhledu do celého dění, čtenář je naopak důmyslně maten a závěr příběhu stěží čeká. Napětí autorka udrží až do posledních řádků.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *