Datum: 27. 09. 2021 Autor: IN

Je to tak, opravdu to zase uteklo a Vánoce pomalu klepou na dveře. Děti možná zpívají radostí, ale dospělí už tolik ne. Ačkoliv většina z nás miluje vánoční atmosféru, dětskou radost z dárků a setkání s rodinou, tak období tomu předcházející je, přiznejme si to, velice náročné a stresující. Co mám koupit za dárky? A kde je koupím? A zejména, kde na to vzít peníze? Jak co nejvíce snížit stres z Vánoc? O tom bude tento článek.

 

Začněte včas

Jdete v obchodě kolem věci a při pohledu na ni si okamžitě vzpomenete na konkrétní osobu, kterou by daná věc potěšila? Pokud je to ve Vašich finančních možnostech, kupte ji a schovejte na Vánoce. Že je teprve červen? To vůbec nevadí! Naopak je jedna z nejdůležitějších rad ohledně toho, jak zvládnout Vánoce. Začněte včas. Sepište si seznam osob, kterým budete kupovat dárky a pokud máte již tipy co koupit, k seznamu to připište. Napište si tam i předpokládanou cenu a dejte dohromady Váš rozpočet. Například vzhledem k výplatě a výdajům si mohu dovolit měsíčně dát 2000 Kč na dárky. Máte tedy 2 možnosti, jak s penězi naložit. Tyto 2 000 Kč si můžete schovat do obálky. Výhodou uschování peněz je, že můžete počkat s nákupem dané věci, až bude nějaká akce. Každý rok jsou akce typu dny Marianne či Nákupy s Ona Dnes. Nevýhodou této varianty je, že vás to svádí si z peněz občas něco vzít na něco, co „akutně“ potřebujeme. Pokud tedy víte, že nevydržíte a z peněz byste si brali, kupte každý měsíc z těchto 2 000 Kč rovnou dárky.

Díky tomuto rozplánování financí se vyhnete tomu, že v prosinci budete řešit, že nemáte peníze na nákup všech dárků.

 

Nehroťte vánoční úklid

Vycházejme z toho, že se snažíte celý rok domácnost udržet v čistotě, tak proč zrovna před Vánoci začít vyšilovat, že je třeba to vzít pořádně? Pokud nestíháte, zaměřte se ve Vánočním období na to, abyste udělali radost všem, komu chcete. Abyste si našli čas na všechny přátele a rodinu. A hlavně – abyste si vánoční čas užili v klidu a v pohodě. Až opadne ten největší shon, můžete si udělat povánoční úklid. Pokud je to pro Vás nepřípustná myšlenka, že by nebyl proveden pořádný úklid, tak začněte včas, klidně už v listopadu. A začněte místnost po místnosti dle Vašich časových možností.

 

Pečení cukroví

Pro někoho radost, pro jiného starost. Na sociálních sítích se Vaši přátelé předhánějí s fotkami cukroví, kdo má nejlepší a nejhezčí. Kolik druhů jste letos napekli vy? Nenechte se do této hry vtáhnout. Někdo má na pečení opravdu talent a baví ho to, a tak napeče 15 druhů cukroví opravdu sám. Ale většinou se jedná o cukroví od maminek, babiček či koupené. Nejde o soutěž o nejlepší vánoční domácnost. Jde o to, aby si celá rodina na cukroví pochutnala. Vůbec tedy není důvod se stydět, že jste cukroví koupili. Prostě jste jen kriticky usoudili, že to není vaše silná stránka – a to se cení.

Nejdůležitější rada na závěr? Hlavně klid! Většinou si ten stres a shon děláme sami tím, že se snažíme někomu vyrovnat či někoho překonat. Jsou to Vaše Vánoce, tak si je udělejte takové, jaké je chcete mít.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *