Datum: 13. 11. 2021 Autor: IN

Možná máte doma invalidní vozík, který vám tak úplně nevyhovuje, když vyrazíte do terénu. Možná to není tak dlouho, co jste zjistili, že nějakou podobnou pomůcku budete potřebovat, ale nechcete klasický invalidní vozík. Je jedno, jaké důvody vás přivedli k tomu, že přemýšlíte o pořízení invalidního elektrického skútru, jistě vám ale přijdou vhod naše tipy, jak vybrat ten pravý.

Když se řekne elektrický invalidní skútr

Elektrický invalidní skútr ocení všichni, kdo si i přes svůj handicap chtějí dopřát určitou míru svobody, volnosti a samostatnosti, nechtějí být závislí na ostatních, jsou velmi aktivní. Skútr mohou používat nejen doma, ale hlavně venku. Vyjet s ním mohou i na veřejné komunikace, nepotřebují k němu ani řidičský průkaz.

Víte, že na trhu najdete hned několik typů skútrů pro invalidy? Interiérové, rozkládací, terénní a do kopců.

Na čem záleží, když vybíráte skútr pro invalidu?

Invalidní skútry se ovládají volantem nebo řídítky a bývají vybaveny bezpečnou elektromagnetickou brzdou. Když od něj chcete dostat přesně to, co očekáváte, nesmíte podcenit jeho výběr.

Krok první: Kde budete skútr využívat?

Prvním a naprosto zásadním rozhodnutím je to, kde skútr plánujete využívat. Bude to doma v interiéru, nebo s ním chcete vyrážet do terénu, na nákupy apod.?

Víte, že když vybíráte skútr do interiéru, je zásadní znát šířku dveří a rozměry prahů, abyste se všude vešli? Když naopak plánujete koupi invalidního skútru do exteriéru, je dobré se zamyslet nad terénem, do kterého vyrazíte.

Krok druhý: Jak daleko chcete dojet?

Dalším důležitým parametrem je kapacita baterie, od které se odvíjí vzdálenost, kam dojedete na jedno nabití. Běžné skútry do města si poradí s klasickým terénem, obrubníky i dlažebními kostkami. Dojezd bývá kolem 20-40 km. Terénní skútry se pyšní dojezdem až 40-80 km.

Víte, že dojezd záleží nejen na kapacitě, ale i na zatížení skútru a míře stoupání?

Zdroj: fotobanka

Krok třetí: Zaměřeno na pohodlí

Na skútru budete trávit docela dost času, takže je jasné, že musí být pohodlný. Na zvážení tak je třeba pořízení speciální sedačky, různých opěrek.

Krok čtvrtý: Budete skútr i převážet autem?

Co si budeme povídat, takový skútr pro invalidy zabere docela dost místa, vcelku ho skoro do žádného auta nedáte. Když víte, že ho budete i různě převážet, myslete na to dopředu a vyberte si takový, který se snadno rozkládá.

Krok pátý: Kolik kol má skútr mít?

Na trhu najdete tříkolové i čtyřkolové varianty. Tříkolové skútry jsou obratnější a oceníte je třeba při nákupech nebo když jezdíte výtahem. Čtyřkolové skútry jsou stabilnější a pohodlnější, jsou tak fajn pro dlouhé vyjížďky.

Krok šestý: Zajímejte se i o nosnost skútru

Nosnost vybírejte, stejně jako u invalidních vozíků, s ohledem na budoucího uživatele skútru. Vybírejte ji tak, abyste vozík nepřetížili, výsledkem by byl kratší dojezd a ztráta záruky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *