Datum: 26. 02. 2021 Autor: IN

Vlhké zdivo jen u starých objektů? Nikoli

Starší objekt nebo jen několik jet stará stavba?

Vlhkost a plísně si nevybírají a na stáří objektu neberou ohledy. Je ale pravdou, že starší objekty jsou zpravidla více náchylné na průnik vlhkosti do zdiva z důvodu starších technologií použitých při výstavbě, použití méně kvalitních izolačních materiálů nebo dokonce kvůli tomu, že se žádná izolace proti vlhkosti nepoužila. Bohužel však ani výše uvedené důvody nebývají výjimkou u novějších staveb, kdy i zde se mnohdy šetří na nesprávném místě.

Co chybí, co se podcenilo?

Pokud v objektu evidujeme nepříjemný zápach a již na pohled je zjevné, že vlhkost neúprosně proniká do struktur zdiva, jedná se s největší pravděpodobností o izolační problém, kdy okolní vlhkost prostupuje do zdiva a způsobuje problémy. To proto, že zdivo není ochráněno hydroizolační bariérou, která by byla schopná průnik vlhkosti zastavit a zamezit tak dalším problémům. A právě na hydroizolační vrstvu by se měla zaměřit naše pozornost.

Vodoodpudivá bariéra ve zdivu totiž může chybět, být nesprávně aplikovaná nebo nekvalitní. Všechny tyto možnosti vedou ke stejnému konci. Pomalá destrukce zdiva.

Dodání chybějí izolace

Naštěstí dnešní metody, technologie a postupy jsou natolik daleko, že je možné provést nápravu a hydroizolaci zdivu ex post dodat. Není to samozřejmě ideální řešení (mnohem ideálnější by bylo, kdyby se na kvalitní odizolování myslelo již při výstavbě), avšak je spolehlivé, účinné a dlouhotrvající. To vše za podmínky, kdy je vše provedeno poctivě, kvalitně a profesionálně.

Metod a způsobů pro dodání hydroizolace je vícero. Existuje totiž mnoho specifických situací, které vyžadují individuální přístup a právě zde se uplatňují jednotlivé postupy. Někdy je výhodná injektáž zdiva či svislá hydroizolace, někdy naopak narážení nerezových plechů. To, jakým způsobem bude realizace provedena, by měl vždy zhodnotit a stanovit odborník. Jedná se totiž o specializovanou činnost, která při špatném postupu může mít vliv i na statiku stavby. Proto zvolení té správně metody je zásadní, ne však jedinou, podmínkou.

Sanace vlhkého zdiva

Mluvíme-li o sanačních pracích, pak sanace vlhkého zdiva je spojení, které jasně vystihuje cíl našeho snažení. Dodat injektážní izolační hmotu (nebo např. plech) do zdiva a zabránit dalšímu průniku vlhkosti. Následně celé řešení můžeme ještě vylepšit sanační omítkou, která díky svým vodoodpudivým vlastnostem dokáže udržet zdivo ještě více odolnější.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *