Datum: 15. 02. 2021 Autor: IN

Na břehu vodní nádrže se vypíná zámek Orlík

Tento zámek je oprávněně považován za klenot mezi našimi památkami.
V 13. století zde byla postavena pevnost, poté byl Orlík přestavěn v gotický hrad. Vystřídalo se mnoho majitelů, mezi kterými byli Zmrzlíkové ze Svojšína, Švamberkové, Eggenbergové, naposledy Schwarzenbergové – ti měli v Orlík v držení až do roku 1948, kdy bylo celé panství znárodněno.

Roku 1992 byl zámek vrácen Karlu VII. Schwarzenbergovi a současným majitelem se stal roku 2006 jeho syn Jan Nepomuk Schwarzenberg. U zámku je rozlehlý anglický park.

Současnost zámku a jeho prohlídkové trasy

Pokud se v zámku rozhlédneme, seznámíme se s vystavovanými obrazy a portréty příbuzných rodu Schwarzenbergů i velkou sbírkou vyznamenání a řádů, a celkové kultuře, jak dříve šlechta bydlela. Historii bydlení bohatých nám přiblíží:

  • Modrý salonek a empírové sály zařízené empirovým nábytkem
  • Teskův sál s kazetovým stropem
  • Rytířský sál s krbem a schwarzenbergský erb z lipového dřeva
  • Malá zbrojnice s obrazy Jana Silného a Adolfa Schwarzenberga
  • Zámecká knihovna s osmnácti tisíci svazky
  • Puškova chodba s mnoha loveckými zbraněmi
  • Trofejní chodba s dvěma tisíci trofejí

Všechny tyto vzácné interiéry jsou ukázkou životního stylu aristokracie v 19. století.
Na zámku je možno přichystat svatební obřad, civilní i církevní. Civilní svatba se koná v 1. patře Zámku Orlík nebo na zámecké terase. Církevní svatba v zámecké kapli.

Na zámku se v roce 1966 točil film Nahá pastýřka, s herci Karlem Högrem, Janem Skopečkem, Jiřinou Petrovickou, Vladimírem Menšíkem … Film pojednává o vzácném obrazu Nahé pastýřky, který se záhadně ztratil.

Tip na ubytování u Zámku Orlík

Jižní Čechy jsou ideální místem pro rodinnou dovolenou, kde najdete aktivity pro celou rodinu. Sportovní vyžití dětí, seznámení s historií, ale i krásné a hluboké lesy pro turistiku.

Penzion Restaurace Staré Sedlo se budete cítit výborně ve vybavených pokojích s WIFI, samostatnou koupelnou a výhledem do zahrady. Restaurace se postará o vaše stravování.  Nachází se přímo u Orlické přehrady.

Nenáročné, ale zážitkové ubytování s dětmi v chatách U Cvrků, kde je i restaurace a hřiště pro děti. Ideální místo pro rybářskou dovolenou s rodinou.

Kdo dá přednost hotelu, který je kousek od přehrady, najde skvělé ubytování v Hotelu Zvíkov, jen 20 minut pěšky od hradu Zvíkov a cca 15 km od Orlické přehrady.

Kam zamířit na výlet v okolí Zámku Orlík

Podíváme se i do okolí zámku, například na Langovu rozhlednu – Onen svět, zhruba 10 km od obce Orlík nad Vltavou. Můžete navštívit další památku, Hrad Zvíkov nebo se vydat na odpolední procházku na dřevěnou lesní kapli sv. Huberta u Rukávce.

Naučná stezka Orlík – Zvíkovské podhradí, dlouhá asi 30 km, vás seznámí se zdejší zajímavou přírodou. Turistická trasa začíná u zámku Orlík, vede přes Nevězice a končí u Zvíkovského Podhradí.

Cyklotrasa od zámku Orlík okolo Orlické přehrady přes Staré Sedlo, Nevězice, hrad Zvíkov, Žďákovský most a končí opět v Orlíku nad Vltavou. Třicetipěti kilometrová středně náročná trasa je vhodná pro tretingová kola.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *