Datum: 29. 10. 2021 Autor: IN

Už to dále nemůžete odkládat, nové auto už vážně potřebujete? Přemýšlíte, jak ho financovat? K jeho pořízení vede hned několik cest, znáte je všechny?

Bez auta si většina z nás už nedovede život představit

Co si budeme povídat, auto je pro většinu z nás nezbytností. Ráno musíme rozvézt děti do školy a školky, odpoledne je vyzvednout, zavézt je na trénink nebo kroužek. Mezitím sami musíte do zaměstnání, obstarat nákupy a další pochůzky. Při tom všem vám musí zbýt taky čas vyvenčit psa, postarat se o domácnost. Bez auta by vám to všechno zabralo hromadu času.

Jak financovat nové vozidlo?

Cest k autu je hned několik. Některé jsou hodně oblíbené, jiné méně. Každopádně je třeba si nejprve odpovědět na několik otázek.

  • Máte na auto našetřeno?
  • Kolik jste ochotni do vozidla právě teď investovat a kolik můžete případně platit?
  • Chcete, aby se auto jednou stalo vaším majetkem, nebo dáte přednost tomu, když ho za pár let vrátíte a pořídíte si nové?

Auto za hotové

Prvním způsobem pořízení nového nebo ojetého vozidla, je jeho koupě za našetřené peníze. Ty má dneska málokdo, přesto se tací najdou. Jde o nejjednodušší cestu k vlastnímu autu, které se dnem nákupu stává vaším majetkem se vším všudy, včetně servisu, oprav atd. Musíte taky počítat s tím, že si sami musíte sjednat pojištění.

Spotřebitelský úvěr

Našetřeno nemáte a hledáte jinou cestu k vozidlu? Jednou z nich může být spotřebitelský úvěr od banky. Jeho výhodou je fakt, že dnem nákupu se kupující stává majitelem i provozovatelem vozidla. I v tomto případě je ale třeba nepodcenit výběr pojištění, za které je kupující odpovědný, na jeho náklady půjde také veškerý servis i opravy.

 

Finanční leasing

Dnes asi nejčastější cesta, v jejímž cíli na vás čeká vozidlo, je auto na leasing. To budete na základě smlouvy pravidelně splácet leasingové společnosti, oproti spotřebitelskému úvěru ale bude do uhrazení poslední splátky majitelem právě leasingovka. Počítejte s tím, že budete potřebovat nějaké našetřené finance na složení akontace.

I v tomto případě si servis a případné opravy platíte sami, leasingová společnost se stará o různé provozní záležitosti a taky o pojištění. To zahrnuje jak povinné ručení, tak havarijní pojištění.

Víte, že leasingová společnost si může určit, kdo s vozidlem spí jezdit a kdo už ne?

Operativní leasing

Další možností, jak mít k dispozici vozidlo, je uzavření operativního leasingu. Auto si v tomto případě od leasingové společnosti pronajímáte, na konci se ale nestane vaším majetkem. Naopak ho vrátíte leasingové společnosti a můžete si pořídit nové, modernější vozidlo.

V případě operativního leasingu nemusíte skládat akontaci, každý měsíc budete hradit fixní částku a o nic víc se nemusíte starat. Auto máte k dispozici, stačí, když do něj budete tankovat. Za jeho provozuschopnost odpovídá leasingovka, ta si řeší i případné pojistné události.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *