Datum: 23. 01. 2021 Autor: IN

Léto je ještě daleko, přesto se mnoho z nás těší na zaslouženou dovolenou

Ať už to bude dovolená u moře, na horách či na chalupě. Děti plánují, co vše budou o prázdninách podnikat, kam se společně vypravíte a co si nemůžete nechat ujít, vy však toto všeobecné nadšení nesdílíte a neumíte si představit, že byste měli trávit čas bez notebooku?

Připadá vám, že je dovolená jen marněním času, který můžete využít jinak, např. dokončit zdlouhavý projekt v práci?

Pak jste nejspíš workoholik, který si neumí od práce ani na chvíli odpočinout, v takovém případě se i letní dovolená s rodinou může změnit v pomyslné peklo. A to jak na straně vaší, protože budete neustále ve stresu z pracovních povinností, tak na straně vaší rodiny, které se nebudete dostatečně věnovat.

Výjimkou nemusí být ani hádky, které dokáží dovolenou značně znepříjemnit. Dovolená je odvozena od spojení „dovolit si odpočívat“, my se v dnešním článku zaměříme na ty z nás, kteří si nedovolí ani na chvíli polevit od práce – na workoholiky.

Jste vy sami, nebo váš partner workoholikem?

Je důležité uvědomit si, že nejde o žádný banální problém, ba naopak. Workoholismus se v rámci psychologie řadí mezi závislosti, má své typické projevy a stejně tak i důsledky, mj. abstinenční příznaky. Je to závislost srovnatelná s alkoholismem či narkomanií, začíná vcelku nenápadně, ale postupem času začnete prožívat silnou touhu zvyšovat „dávky“ (trávit více času v práci, nosit si práci domů), až vás najednou celé pohltí a vy nebudete schopni přestat.

Pozor však na častý omyl, který se ve spojení s workoholismem rozmáhá

Pokud těžce pracujete, máte neustále nařízené přesčasy apod. nejedná se o závislost na práci. Pro upřesnění jsme vybrali nejčastější znaky, které jsou pro workoholika typické: soutěživost, nesnášenlivost kritiky, práce je vším (i rodina jde stranou), hledání záminek pro zvýšení pracovního nasazení, nezájem budovat mezilidské vztahy, neschopnost spolupráce, kritika kolegů a jejich pracovních schopností…

Našli jste se? Patříte zřejmě také k workoholikům. V takovémto případě doporučujeme co nejdříve začít problém řešit, jak jsme se už zmínili, workoholismus je závislostí a čím dříve začnete s odvykací terapií, tím lépe.

Jak si může workoholik užít dovolenou?

Bude to nejspíš značně obtížné, ale ne nemožné. V první řadě je podstatné vybrati si dovolenou, na které se nebudete nudit. Proto tíhnete-li spíše k horské turistice, nejezděte nikam k moři, případně si v průběhu pobytu naplánujte nějaké zajímavé výlety po okolí. Držte se však pravidla všeho s mírou, myslete na to, že dovolená je především časem odpočinku, proto se nemusíte při honbě za památkami uhnat k smrti.

Dejte věcem značně volný průběh, předem naplánovaný harmonogram na každý den vás bude udržovat spíše ve stresu než v pohodě. Zapomeňte na notebook, mobil, internet, televizi a jiné technické vymoženosti. Užívejte si.

Podstatou dovolené je krom odpočinku také to, že si ji budete náležitě užívat, dopřejete si náležitý relax a načerpáte síly. Pokud jste se sebevíc snažili, ale vaše dovolená skončila i přesto fiaskem, nevěšte hlavu.

Nejlepším řešením je obrátit se o pomoc k psychologovi, ten vám může nejlépe pomoci se workoholismu zbavit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *